تاثیر زمین بر بازار مسکن

تاثیر زمین بر بازار مسکن

تاثیر زمین بر بازار مسکن

farabin        بدون نظر    مسکن   

چگونگی تاثیر زمین بر بازار مسکن

تاثیر زمین بر بازار مسکن به مراتب بیشتر از سایر عوامل می باشد و با بالا رفتن قیمت زمین ، شاهد افزایش قیمت آپارتمان ها چه از لحاظ خرید آپارتمان و چه از نظر رهن و اجاره هستیم.

تامین مسکن از نیازهای ضروی و اساسی بشر می باشد که تا به امروز هیچ کالایی جایگزین آن نشده است.
برای تامین مسکن مورد نیاز عوامل زیادی تاثیرگذار می باشد که از مهم ترین آنها می توان به زمین اشاره نمود.
زمین در واقع تاثیر به سزایی در تعیین قیمت و استحکام ساختمان بر عهده دارد بدین صورت که برخی مناطق دارای ارزش قیمت بالاتری نسبت به مناطق دیگر دارند.
زمین که بستر توسعه شهرها می باشد باید به طوری مدیریت گردد که در اختیار همگان قرار گیرد که نیازمند برنامه ریزی دقیق و کنترل شده می باشد.
زمین بستر برنامه ریزی و توسعه شهری می باشد و تا زمانی که این کالای با ارزش بدون برنامه رها شود افراد زیادی با در اختیار داشتن زمین های زیاد موجبات افزایش قیمت زمین و مسکن را فراهم می آورند.
مشکل تامین مسکن را با بالارفتن سریع قیمت های واحدهای مسکونی و اجاره بهاء ها در سطح شهر می توان مشاهده نمود.
در کلانشهرها تمرکز بسیار بالای جمعیت، گرانی قیمت مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی نه تنها اقشار کم در آمد را با مشکل مواجه ساخته است بلکه ساخت و ساز در زمین های اطراف و مراکز شهر را به طور چشم گیری کاهش داده است.
افزایش جمعیت و مهاجرت به کلان شهرها تغییرات اساسی را در ظاهر ساختمان ها به وجود آورده است به طوری که در کمتر مناطقی شاهد ساختمان های شخصی سازهستیم و اکثر مسکن های تازه ساخت در چند طبقه و واحد در اختیار مشتریان قرار می گیرند.
زمین هایی با کاربری مسکونی بیشتر از کاربری های دیگر در تشکیل و توسعه شهری سهیم هستند و این در حالی است که تنها 40 درصد از زمین های شهری به مسکن اختصاص یافته است و بخش دیگر به فضاهای باز تفریحی و بخشی نیز به زمین های صنعتی برای احداث کارخانه ها در نظر گرفته شده است.

برنامه ریزی برای زمین های شهری

اگر انبوه سازی بدون نقشه به شکلی صعودی افزایش یابد بافت سالم شهری از هم گسسته می شود و از زمین های شهری استفاده سالم و بهینه به عمل نمی آید و در برخی از بخش های شهر با کمبود امکانات رفاهی و تفریحی مواجه می شویم که می تواند آلودگی هوا و ترافیک های سنگین را همراه داشته باشد.
عوامل تاثیر گذار بر رکود بازار مسکن عوامل پایداری می باشند که جهت تغییر آنها نیازمند برنامه ریزی دقیق و طولانی مدت هستیم.
یکی از مهم‌ترین مسائلی که بخش مسکن با آن دست به گریبان است، غلبه تقاضای سرمایه‌ای مسکن بر تقاضای مصرفی آن است.
بسیاری از افراد امروزه تنها دید سرمایه گذاری به بازار مسکن داشته و در تلاش قیمت مسکن را بالاتر از چارچوب تعین شده ارائه نمایند.
اگر تعداد این افراد در یک منطقه خاصی بیشتر باشد می تواند قیمت مسکن را در این مناطق به طور چشم گیری افزایش دهد.
حرکت نقدینگی‌های سودآور به سمت بازار و خروج آنها از بازار است که موجبات شکل‌گیری نوسانات بازار را فراهم می‌کند و افراد زیادی در مدت زمان کوتاهی با سود خوب واحد های در اختیار را با قیمت بالا به فروش می گذارند و باعث ایجاد نوسان در بازار مسکن می شوند.
قابل توجه اینکه بخش بسیار مهمی از این نقدینگی تاثیر خود و حرکت خود به سمت بازار مسکن را از طریق بازار زمین شهری انجام می‌دهد.
همواره باید تدابیری اندیشیده شود تا واحد های خالی در مراکز شهر به بازار عرضه گردند تا تناسب بین تقاضا و عرضه متعادل گردد و شاهد قیمت زمین و مسکن در کلانشهرها شویم.
با تشکردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *