قیمت مسکن

قیمت مسکن

قیمت مسکن

farabin        بدون نظر    مسکن   

عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن

از جمله ویژگی‌های مهم مسکن و بازار آن ، که سبب متمایز شدن آن از سایر بازارها شده است، می‌توان به ثابت نبودن قیمت مسکن و عدم وجود کالای جانشین برای آن اشاره نمود .

هر ساله هزینه های زیادی برای خرید مسکن در نظرگرفته می شود که قیمت آن برحسب متراژ، موقعیت منطقه ، دسترسی به امکانات رفاهی و تفریحی متفاوت می باشد.
قیمت مسکن در نگاه اول رابطه مستقیمی با قیمت مصالح دارد به طوری که برخی مصالح ساختمانی قیمتی بیش از دوبرابر را تجربه کرده اند و هر گونه افزایش قیمت در مصالح ساختمانی تاثیر مستقیمی بر قیمت مسکن داشته است.
عدم نبود امکانات رفاهی و تفریحی باعث شده است بسیاری از ساکنین حاشیه شهرها به فکر مهاجرت به شهرهای بزرگ و مرکز شهرها باشند که تقاضای زیاد برای خرید مسکن در مرکز شهرها می تواند باعث افزایش قیمت شود.
کارشناسان اقتصاد مسکن نیز معتقدند در دو یا سه دهه اخیر میان نقدینگی و قیمت مسکن همواره رابطه مشخصی وجود داشته است.
به طور کلی هر زمان که نقدینگی به سمت خرید و فروش مسکن و نه بخش تولید حرکت کرده است قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار داده و جهش قیمتی در بازار مسکن رخ داده است.
یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن می توان اعطلای تسهیلات به انبوه سازان اشاره نمود.اگر انبوه سازان واحدهای ارزان قیمت را در اختیار قشر کم درآمد قرار دهند می تواند کاهش قیمت مسکن را در پیش داشته باشد.
همواره موقع خرید خانه با دو انتخاب آپارتمان و مسکن شخصی روبه رو می شوید که هرکدام به نوبه خود دارای مزایا و معایبی می باشند.
اگر به دنبال آرامش و راحتی هستید حدالمقدور از خرید آپارتمان هایی با تعداد طبقات و واحد زیاد که فاقد آسانسور می باشند خودداری نمایید.
امروزه در برخی آپارتمان ها امتیازات آب، برق و گاز به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرد که باید سرموقع هزینه آنها پرداخت شود.
به دلیل استفاده مشترک همسایه ها از راه پله ها، درب اصلی، پارکینگ باید هرگونه تغییرات جزیی را با همسایه هماهنگ کرد و رضایت آنها را جلب نمود.
در مقابل خانه های شخصی در اختیار یک فرد بوده و می توان کلیه تغییرات مورد نظر را به راحتی در آن اعمال نمود.
اگر به فکر خرید مسکن یا واحد مورد نظر در منطقه ای غیر از منطقه خود هستید پیشنهاد می شود قبل از اقدام به خرید خصوصیات اخلاقی همسایه ها را مورد بررسی قرار دهید چرا که هر منطقه دارای خصوصیات اخلاقی متفاوتی می باشد.
به یاد داشته باشید که از آزاد بودن سند ملک خریداری شده اطمینان کامل را حاصل نمایید و در صورتی که سند در رهن بانک باشد و بودجه لازم را برای خرید داشته باشید از فروشنده بخواهید سند ملک خریداری شده را از رهن بانک آزاد نماید.

فعالان بازار مسکن

در حوزه ی خرید مسکن معمولا فعالان این بازار به سه دسته تقسیم می شوند.
دسته اول افرادی هستند که بودجه لازم برای خرید مسکن ایده آل را نداشته و هدف از خرید مسکن را تامین سرپناهی امن برای خود و خانواده در نظر گرفته اند.
این افراد معمولا جهت رهایی از اجاره نشینی توجهی به موقیعت ملک نداشته و با توجه به بودجه خود اقدام به خرید می نمایند.
دسته دوم افرادی هستند که سرمایه لازم را برای خرید مسکن داشته و در تلاش اند خانه ای ایده آل و بزرگ را خریداری نمایند.
این افراد معمولا در مراکز شهر که به امکانات رفاهی دسترسی آسانی دارد را در الویت خرید خود قرار می دهند.
این دسته از افراد پس از خرید خانه و در صورت بالا رفتن ملک خریداری شده حاضر به فروش آن نمی باشند و هیچ گونه دید سرمایه گذاری به ملک خریداری شده ندارند.
دسته سوم افرادی هستند که با در دست گرفتن نبض بازار اقدام به خرید و فروش ملک می نمایند.
این افراد معمولا به دو دسته تقسیم می شوند که دسته اول هدف افراد دست یابی به سود در کوتاه مدت است ولی دسته دوم هدف از خرید ملک را برای سرمایه گذاری بلند مدت در نظر گرفته اند.
این افراد معمولا به دلیل عدم نیاز به ملک خریداری شده قیمت های بالاتری را برای فروش پیشنهاد می دهند که اگر تعداد این دسته از افراد در یک منطقه بیش تر باشد باعث شاهد افزایش قیمت مسکن در این مناطق می شویم.
امروزه وجود واحد های خالی در مرکز شهرها حاکی از قیمت بالای مسکن دارد و از آنجا ی که افراد سمت تقاضا برای خرید مسکن در برابر سطح فعلی قیمت‌ها ، توان خرید ندارند بازار مسکن را در حالت رکورد قرار داده است که انتظار کاهش بیشتر قیمت مسکن نیز وجود دارد.

با تشکر


برچسب ها : , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *